Haber

Avustralya’da çıkan yangınlarda 15 bin hektar alan zarar gördü

Avustralya’nın New South Wales eyaletinde (NSW) 5 Mart’ta başlayan ve tamamen kontrol altına alınamayan yangınlarda ağaçlar küle döndü, binalar yandı…

Yetkililer, bugüne kadar 15 bin hektar alanın telef olduğu yangınlarda 400 koyun ve 300 büyükbaş hayvanın telef olduğunu bildirdi.

‘Yayılabilir’ uyarısı

Yangının önümüzdeki günlerde Crudine, Pyramul ve Hargraves başta olmak üzere çevre bölgelere sıçrayabileceği uyarısı yapıldı.

Şiddetli rüzgarın alevleri hızla yayması sonucu çıkan yangını kontrol altına alma çalışmalarına yaklaşık 200 itfaiye ve 14 uçağın katıldığı bildirildi.

Ocak 2021’den beri en sıcak gün

Avustralya’nın NSW eyaletinde 6 Mart’ta hava sıcaklığının 40 derecenin üzerine çıkmasıyla Ocak 2021’den bu yana en sıcak günlerin yaşandığı belirtildi.

Avustralya’nın NSW, Queensland, Victoria ve Güney Avustralya eyaletlerinde Eylül 2019’da başlayan ve yaklaşık 6 ay süren benzeri görülmemiş büyüklükteki orman yangınlarından 34 kişi doğrudan etkilendi ve duman gibi zarar verici etkiler nedeniyle 445 kişi hayatını kaybetti.

“Kara Yaz”

ülke tarihi “Kara Yaz”Yangınlarda (Kara Yaz) 18 milyon hektardan fazla arazide 3.500 ev, 5.852 bina yandı ve çok sayıda hayvan telef oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu