Yaşam

Deprem Bölgesi için ‘Hırsızlık ve Yağma’ Genelgesi

Türkiye’yi sarsan deprem felaketiyle ilgili çalışmalar sürüyor. Bu bağlamda artık yeni bir adım Adalet Bakanlığı Dan geldi. Başsavcılığına” Fiziksel Ortamda Soruşturma Prosedürlerinin YürütülmesiDeprem bölgesindeki yağma ve hırsızlık olaylarının araştırılması için “başlıklı yazı gönderen Adalet Bakanlığı” tam yetki verdi.

“Fiziksel Ortamda İnceleme İşlemlerinin Yürütülmesi” başlıklı yazıda fiziki yapı ve UYAP sistemi hasar gördüğü bildirildi . Bu nedenle Adalet Bakanlığı soruşturma süreçlerinin fiziki olarak yürütülmesine izin vermiştir. Bu kararla birlikte savcılar işlemleri UYAP üzerinden yürütmek zorunda kalıyor. doğrudan kararlar vermekHırsızlara ve yağmacılara karşı harekete geçebilecekler.

Koruyucu tedbirler tereddütsüz uygulanacaktır.

* Depremin ardından yardım TIR’ını yağmaladıkları öğrenilen kişiler gözaltına alındı.

“Fiziksel Ortamda İncelemelerin Yürütülmesi” başlıklı makale şöyle: üç elementyerleştirildi:

  • Adliyelerde ve UYAP sisteminde deprem nedeniyle oluşan hasarların 5271 Sayılı Kanun 160 ve devamı uyarınca soruşturma işlemlerinin derhal başlatılması açısından sorun teşkil etmeyeceği, Bu tür hatalar yapan kişiler hakkında tereddütsüz koruma tedbirleri uygulanacaktır.
  • UYAP’ın kullanılamadığı durumlarda soruşturma süreçleri fiziksel belgeler aracılığıylayerine getirilecek.
  • UYAP dışında fiziksel olarak oluşturulan belge veya kararların pürüzlülüğü kaybolduktan sonraanında UYAP sistemine aktarılacaktır.

Bölgede çok sayıda yağma olayının meydana geldiği biliniyor.

Habertürk muhabiri Hatay, bölgedeki gelişmeleri canlı yayınlarla bildirdi. Mehmet Akif Ersoy, geçtiğimiz günlerde canlı yayında şu sözleri kullanmıştı: Yağma söz konusu olduğunda… gözümüzün önünde Bu tür birçok olay oldu. . Bize anlatınca kızıyorlar. Ama oldu.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu