Yaşam

Herkesin Aklında Soru İşareti Bırakan Gebelikte Cinsel İlişkinin Nasıl Olması Gerektiğini Açıklıyoruz

Hamilelikte hormonlar tavan yapar. Duyguların çok ağır olduğu bu dönemde cinsellik konusu da oldukça merak ediliyor. Gelelim hamilelikte cinselliğin nasıl olacağını ve bebeğe zararı olup olmayacağını merak eden herkesin içeriğine!

Hamilelik sırasında hormonlar sürekli değişir. Bu değişiklikler anne adayını hem fiziksel hem de duygusal olarak etkiler.

Hakkında çok konuşulmasa da hamilelikte cinsellik büyük bir merak konusu. Hamilelik sırasında cinsel istek olabilir. Ancak bebeğe zarar geleceği korkusuyla bu istek bastırılır. Hamileyken cinsel ilişkiye girilip girilmeyeceği hamileliğin durumuna göre değişebilmektedir.

Hamileliğin nasıl ilerlediği, cinsel ilişkiye girip giremeyeceğinizi belirler. Sorunsuz bir gebelik geçiriyorsanız cinsellik sorun değil ama gebelikte sorun yaşayanlar için mutlaka doktor kontrolü gereklidir.

Her iki durumda da önce doktorunuza danışmalı ve cinselliğin hamileliğinizde sorun yaratıp yaratmayacağını öğrenmelisiniz.

Uzmanlar hamilelikte cinselliğin sorun olmadığı konusunda hemfikir olsalar da hamileliğin ilk üç ayında cinsel ilişki risk taşıyabilir.

Gebeliğin ilk üç ayı genellikle riskli bir dönemdir. Hekimler ilk üç ay cinsellik konusunda dikkatli olunması gerektiğini ve ertelemenin daha doğru olabileceğini söylüyorlar.

Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde sağlıklı bir gebelik geçirirseniz cinsellik devam edebilir. Ancak, her zaman bir doktor gözetiminde olmalısınız.

35. haftadan sonra anne adayı fiziksel olarak cinsel ilişkiye girmekte zorlanabileceği için dikkatli olmakta fayda var.

Gebelikte cinsel ilişkilerde herhangi bir sakınca bulunmamakla birlikte bazı durumlarda komplikasyonlar oluşabilmektedir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız hemen bir doktora başvurmalısınız.

Uzmanlar gebelikte cinselliğin genel olarak bir sorun yaratmayacağını söylese de bazı durumlarda cinsel ilişki sonrası kanama ya da yanma meydana gelebilir. Böyle bir durumda vakit kaybetmeden doktorunuza danışmalısınız.

Bu komplikasyonlardan en değerlisi kanamadır. Bakım sonrası kanama meydana geldiyse bu durum tedirgin edici bir durum olabilir. Bunu yaşadıysanız, hızlı bir şekilde doktora gitmelisiniz.

Cinsel ilişkiden sonra kanamanın birkaç nedeni olabilir:

  • Düşük

  • erken doğum

  • servikste yara

  • Rahim ağzı kanseri

  • Rahim ağzında kanamaya neden olacak patoloji

İlk 3 ayda kanama olması doğal kabul edilir ve bu kanamaların 6-12 gün sürmesi normal kabul edilir. Bunun dışında kanamaya dikkat edilmelidir.

Yanma, ağrı ve kanama gibi batma hissi de doktora başvurulması gereken durumlardır. Eğer cinsel ilişki sonrasında bu durumlardan birini yaşıyorsanız mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Hamilelikte cinsel ilişki sıklığı da oldukça merak edilen bir konudur. İlk 3 ay anne adayı hamileliğin yol açtığı yorgunluk, mide bulantısı ve uyku bozukluğu gibi sorunlarla baş eder. Bu nedenle ilk trimesterde cinsel ilişkiye girmek konusunda isteksiz olması anlaşılır bir durumdur.

Hamileliğe bağlı problemler ikinci trimesterde biraz daha az olduğu için bu dönemde cinsel ilişki daha sık yaşanabilir. Üçüncü üç aylık dönem anne adayının fiziksel olarak zorlandığı bir dönem olduğu için tekrar ilişki sıklığının azalması olasıdır.

Hamilelikte cinsel ilginin nasıl olması gerektiğine dair pek çok soru soruluyor. Bu süreçte farklı durumlar denenebilir. Burada anne adayının göbeği fiziksel olarak büyüdüğü için bazı durumların farkına varmak sorun olabilir. Hamilelikte her zaman annenin rahat ettiği pozisyonlar tercih edilmelidir.

Hamileliğin ilk dönemlerinde anne karnı çok büyük olmadığı için kadının popoda olduğu pozisyonlar uygulanabilir. Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde anne karnı büyüdüğü için bazı pozisyonlar zorlaşır. Bu nedenle annenin zirvede olduğu durumlar tercih edilebilir.

Hamilelikte cinsel ilişki çiftleri tedirgin etse de aslında cinsel ilişkiden uzaklaşmak çiftlerin ortalarını açabiliyor. Çiftin aralarının bozulmasına neden olan bu durum ilerleyen süreçlerde ruhsal sorunlara da yol açabilmektedir.

Doktorunuz bir sorun olmadığını söylediyse hamileyken cinsel ilişkiye girmekten korkmanıza gerek yok.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu