Haber

İstanbul’dan sınırlarını açan Çin’e ilk uçuş gerçekleştirildi

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının başlamasının ardından Mart 2020’de uygulamaya başladığı sınır kontrol tedbirlerini 8 Ocak’ta kaldıran Çin’e İstanbul’dan ilk uçuş gerçekleştirildi.

Karantinanın sona ermesinin ardından 8 Ocak’ta ilk yurt dışı uçuşu Çin’deki havalimanlarına ulaştı ve Türkiye’den ilk tarifeli uçuş yapıldı. Çinli havayolu şirketi China Southern Airlines, pandemi sonrası 240 yolcu ile İstanbul’dan Guangzhou’ya ilk uçuşu yaptı. Bilet işlemlerini tamamlayan yolculara çikolata ikram edildi.

Yolcuların uçağa bindirildiği kapıda ilk uçuş vesilesiyle tören düzenlendi.

Törende konuşan China Southern Airlines Türkiye Genel Müdürü Wen Demei, İstanbul’dan Guangzhou’ya bir uçuş ayarlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

İstanbul Havalimanı işletmecisi İGA ve diğer iş ortaklarına teşekkür eden Demei, “Yolcularımıza da teşekkür ediyorum. Güveninizi kazanmak için hizmetlerimizi geliştirmeye devam edeceğiz. Pandemi öncesi Çinliler için Türkiye en önemli turizm destinasyonlarından biriydi. Maalesef pandemi nedeniyle uçuşlarımızı durdurmak zorunda kaldık. Geleceğe inanıyorum.” “Türkiye’de son yıllarda önemli bir potansiyel var. Çin’in en büyük havayolu şirketi olarak Çin ile Türkiye arasında köprü görevi görmek istiyoruz.” dedi.

“Çin’deki kısıtlamalar kalktı”

İGA Havacılık Geliştirme Müdürü Majid Khan, Wuhan’ın ardından İstanbul’dan Guangzhou’ya uçuş başlattıklarını söyledi.

Uçuşların Avrupa’nın en büyük havalimanı olan İstanbul Havalimanı’ndan gerçekleştirildiğini belirten Khan, “Çin’deki kısıtlamalar kalktı. İstanbul Havalimanı’nda Çinli yolcular için çok yer var. Çince konuşan personelden Çince yönlendirmeye kadar her şey var.” ifadeleri kullandı.

Yolculardan biri olan Cheng Qoing, İstanbul’dan Guangzhou’ya direkt uçuşları olduğu için mutlu olduğunu söyledi. Bilet fiyatlarını uygun bulduğunu ifade eden Quing, “Fiyatlar çok yüksek değil, ödeyebiliriz. Gelecekte Çin’deki diğer şehirlere de direkt uçuşlar bekliyoruz. Buradaki insanların birden fazlası bizim gibi transfer yolcu. ben. Birleşik Krallık’tan birden fazla kişi geldi.” dedi.

Daha sonra uçak, 240 yolcu ile İstanbul Havalimanı’ndan Guangzhou’ya gitmek üzere saat 08.40’ta havalandı.

haber-tirebolu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu