Haber

Kaftancıoğlu’nun 4 Yıl 8 Ay Hapis Talebi

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a “Demokrasi yoluyla bu ülkeden bir diktatör göndereceğiz” sözleriyle ilgili soruşturma tamamlandı. “Cumhurbaşkanına alenen hakaret” suçundan 4 yıl 8 aya kadar hapsi istenen Kaftancıoğlu, sosyal medya hesabından “Yine ne yaptım?

Kaftancıoğlu, 12 Ağustos 2022’de partisinin 81 il gençlik kolları liderleriyle İstanbul Planlama Ajansı’nın Florya’daki genel merkezinde bir araya geldi. Burada yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Partimize, partimizin ilkelerine, gençliğinize, kendi gençliğinize ve hayallerinizi hedef edinmiş başkanımıza, başkanımızın size sunduğu imkanlara, partimiz için yaratıp çoğalttığınız enerjiye güvenerek belki de başaracağız. dünya tarihinde bir ilki gerçekleştireceğiz. Demokrasi ile bu ülkeden bir diktatör göndereceğiz.”

CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı Gençosman Killik, baş başa gerçekleşen etkinlikte, “Çok çalışmamız gerekiyor. Bizden beklentileri karşılamamız gerekiyor” dedi.

ERDOĞAN’IN AVUKATLARI SUÇ İDDİASI

Bu açıklamanın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatları, Kaftancıoğlu hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunarak cezalandırılmasını talep etti.

KAFTANCIOĞLU HAKKINDA SORUŞTURMA TAMAMLANDI

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu tarafından yürütülen soruşturma tamamlandı. İddianamede Kaftancıoğlu’nun sözlerinin Cumhurbaşkanı’na hakaret hatası oluşturduğu belirtildi.

KAFTANCIOĞLU’NUN SÖZLERİ ERDOĞAN’IN ONUR VE ONURUNA ZARAR VERMİŞTİR.

İddianamede, Kaftancıoğlu’nun sözlerinin eleştiri hakkı ve ifade özgürlüğü kapsamını aştığı belirtildi. Kaftancıoğlu’nun konuşmasını halka açık bir yerde yapması nedeniyle tanıtım unsurunun gerçekleştiği de vurgulandı. İddianamede, “Kaftancıoğlu’nun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a alenen hakaret suçunu işlediği anlaşılmıştır” denildi. Kaftancıoğlu, “Cumhurbaşkanına alenen hakaret” suçundan 1 yıl 2 aydan 4 yıl 8 aya kadar hapis cezasına çarptırıldı.

TALEP BAKIRKÖY 1. DERECE CEZA MAHKEMESİNE GÖNDERİLECEK

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu tarafından hazırlanan iddianame, İstanbul 7. Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. İddianameyi inceleyen mahkeme, olayın Bakırköy Adliyesi görev alanında olduğunu belirledi. Mahkeme görevsizlik kararı vererek belgeyi Bakırköy Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderecek. Bakırköy Asliye Ceza Mahkemesi iddianameyi kabul ederse davanın görüleceği tarihi belirleyecek.

“NE YAPARSAN GİDERSİN”

Kaftancıoğlu, hakkındaki iddianameye ilişkin ilk değerlendirmeyi sosyal medya hesabından yaptı. Kaftancıoğlu, “Ben yine ne yaptım? Bizim yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır ve ne yaparsanız yapın gideceksiniz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu