Haber

Lübnan Savunma Bakanı, İsrail’in Gajar köyünü işgaline son vermesi için uluslararası topluma baskı çağrısında bulundu

BEYRUT, 19 Temmuz (Xinhua) — Lübnan’ın geçici hükümetinin Savunma Bakanı Maurice Slim, uluslararası toplumu İsrail’e ülkenin güneyindeki Gajar köyünün kuzey kesimindeki işgaline son vermesi için baskı yapmaya çağırdı.

Salı günü köyün “Lübnan topraklarında olduğunu” yineleyen Slim, uluslararası toplumu Lübnan’ın sınır istikrarını tehdit eden saldırganlığı ortadan kaldırmak için çalışmaya çağırdı.

Lübnan Ulusal Haber Ajansı’nın haberine göre Slim, açıklamayı Brezilya’nın Lübnan Büyükelçisi Tarcisio Costa ile başkent Beyrut’ta askeri işbirliği konulu görüşme sırasında yaptı.

Costa, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin daimi olmayan bir üyesi olan Brezilya’nın, Lübnan’ın egemenliğine tam saygı duyarak Lübnan’da konuşlanmış BM Aralıklı Görev Gücü’nün (UNIFIL) görev süresinin uzatılması kararında fikir birliğine varmaya çalışacağına dair güvence verdi.

İsrail ile İran destekli Lübnanlı Hizbullah militan grubu arasındaki 2006 savaşını sona erdiren BM Güvenlik Konseyi kararı uyarınca İsrail’in Ghajar’ın kuzey yarısından çekilmesi gerekmesine rağmen, bu şimdi olmadı.

Bu ayın başlarında İsrail, iki sınırın ortasındaki Gajar köyünü çevreleyen dikenli tellerle beton bir duvar örmüştü. Lübnan, egemenliğinin ihlali olduğunu söyleyerek hareketi kınadı.

Son aylarda ara sıra yaşanan gerilimlere rağmen, Lübnan ile İsrail arasındaki sınır büyük ölçüde sessizliğini koruyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu