Ekonomi

Morgan Stanley TCMB tahminini güncelledi

Bloomberg HT’de yer alan habere göre Morgan Stanley ekonomistleri Hande Küçük ve Alina Slyusarchuk, notlarında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) 26 Ekim’deki toplantısında faiz oranlarını 500 baz puan artırmasını beklediklerini belirtti. Enflasyonda yukarı yönlü riskler.

Enflasyonun Ekim ayında daha da yavaşlayacağına dikkat çekilen notta, “Ancak manşet enflasyonun yıl sonunda yüzde 67,1’e yükseleceğini ve Mayıs 2024’te yüzde 73,4 ile zirve noktasına ulaşacağını görüyoruz.” Söylendi.

Öte yandan yayınlanan notta, hem bankanın varsayımlarının hem de anket bazlı enflasyon beklentilerinin TCMB’nin enflasyonla mücadele hedefinin üzerinde olduğu belirtilerek, faiz artışlarının kredibiliteyi desteklemeye devam etmesi gerektiği vurgulandı.

Mevcut sürecin istikrar kazanmasıyla eylül ve ekim aylarında fazla verilmesinin beklendiği, açığın ise yıl genelinde 44 milyar dolarda kalacağı kaydedildi.

TCMB’nin sıkılaştırma adımları

Morgan Stanley ekonomistleri, TCMB’nin sıkılaştırma adımlarına ilişkin notta şu ifadeleri kullandı:

“TCMB, enflasyon beklentilerini yönlendirmek ve dolarsızlaşmayı desteklemek amacıyla faiz oranlarında ve makro ihtiyati araçlarda daha fazla sıkılaştırıcı adım atma sinyalini muhtemelen tekrarlayacaktır. “Son veriler yurt içi talepte bazı ılımlılaşma işaretleri gösteriyor ancak Ağustos PPK’sından bu yana faiz oranı artışlarının etkisi henüz görülmedi.”

haberkargi.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu