Ekonomi

“Çin iPhone kullanımını yasakladı” iddiası! Apple 2 günde 200 milyar dolar kaybetti

Çin’in kamu çalışanlarının merkezi hükümet kurumlarında iPhone kullanmasını yasakladığı haberinin ardından Apple’ın hisse değeri son iki günde 200 milyar dolar kaybetti.

BÜYÜK İDDİA

ABD’nin The Wall Street Journal’ı ( WSJ) gazetesi, Çin’de devlete bağlı kurum ve kuruluşlarda çalışanlara, Apple’ın iPhone modeli akıllı telefonlarını ve diğer yabancı markaların modellerini iş için kullanmamaları ve iş yerlerine getirmemeleri yönünde talimat verildiğini iddia etti.

Gazete, ” Konuyla ilgili bilgili kaynaklarHaberinde, kamu çalışanlarının son haftalarda iş yeri toplantılarında ve mesaj gruplarında üstlerinden bu konuyla ilgili talimat aldıklarını kaydetti.

Haberde, talimatın ne kadar yaygın olduğunun bilinmediği, benzer uyarıların hükümete bağlı bazı düzenleyici kurumların çalışanlarına da yapıldığı belirtildi.

Tedbirin, Pekin yönetiminin son dönemde teknolojide dışa bağımlılığı azaltma ve siber güvenliği artırmaya yönelik çabalarının bir parçası olduğu değerlendiriliyor.

ABD’NİN HUAWEI VE TIKTOK ADIMLARINDAN SONRA GELDİ

Çin’in bu adımlarının, ABD’nin Çinli teknoloji şirketi Huawei ve sosyal medya platformu TikTok’a uyguladığı yasaklamaların ardından gelmesi dikkat çekiyor.

ABD ile Çin arasındaki gerilime rağmen Çin’de akıllı telefon satışlarında en büyük pay yüzde 22 ile Apple’a ait.

Akıllı telefonlarının önemli bir kısmını taşeronlar aracılığıyla Çin’de üreten şirket, gelirinin de yüzde 19’unu Çin pazarından sağlıyor.

Bank of America, Çin’in Apple’ın yıllık iPhone satışının yaklaşık 50 milyonunu oluşturduğunu ve böyle bir yasağın Apple’a yılda 5-10 milyon adede mal olabileceğini tahmin ediyor.

Konuyla ilgili Çin hükümetinden resmi bir açıklama gelmezken Apple, bahis hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

ayranci-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu