Ekonomi

Tarım ve Orman Bakanlığı, 14 Nisan’a kadar domates ihracatına kısıtlama getirdi.

Deprem nedeniyle gıda arz güvenliği ve fiyat istikrarının sağlanması amacıyla bazı ülkeler ve yapılan anlaşmalar dışında makul bir tarihe kadar domates ihracatı yapılmayacaktır.

Tarım ve Orman Bakanlığı, 81 il tarım ve orman müdürlüğü “Acele etmek”ibaresiyle bazı eserlerin ihracatının düzenlenmesine ilişkin bir yazı gönderdi.

Makalede, “14 Nisan 2023 tarihine kadar GTIP 0702.00 (belirtilen muafiyetler hariç) domates (taze/soğutulmuş) ihracat başvurularında Bitki Sağlık Sertifikası ve/veya Sağlık Sertifikası düzenlenmemelidir.”o dedi.

Fiyat istikrarının sağlanması amaçlandı

Haberde, Türkiye’de son günlerde domates fiyatlarında yaşanan anormal artışlar ve 11 ili doğrudan etkileyen deprem felaketi nedeniyle gıda arz güvenliği ve fiyat istikrarını sağlamaya yönelik tedbirler alındığı bildirildi.

14 Nisan 2023’e kadar

Bu kapsamda taze ve soğutulmuş domates ihracatının 14 Nisan 2023 tarihine kadar sınırlandırılmasına karar verildi.

Bazı ülke ve bölgelere ihracat hariçtir

Bazı ülke ve bölgelere yönelik ihracat başvuruları hariç tutulmuştur.

Buna göre, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Filistin ve Azerbaycan’a (Nahçıvan dahil) ihracat başvuruları kısıtlama kapsamında değildir. Ayrıca, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri ve iştirakleri tarafından Suriye’de güvenli bölgelere yapılacak ihracat başvuruları, AFAD, Kızılay veya diğer insani yardım kuruluşları tarafından yapılacak başvurular, Birleşmiş Milletler, Dünya Beslenme Birliği tarafından yapılacak ihracat başvuruları Programı ve alıcısı bir insani yardım kuruluşu olan Kızılhaç, organik ürünler. Türk denizlerinden transit geçiş yapan ve Türkiye’ye uğrayan yabancı bayraklı gemilerin iaşe ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla, belgeli eserler için yapılacak başvurular ile gemi ikramiyesi yapan firmalara gemi başına eser başına azami 500 kilogram ihracat başvuruları bağlantı noktaları kısıtlamaya dahil değildir.

Başlatılan işlemler yönetmelikten muaftır

Bakanlığa veya TAREKS’e başvuru ile başlayan işlemler de yönetmelikten muaf tutuldu.

hassahaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu